Kapat

Vakum Tekniği ile Modern Kürtaj

Kürtaj işlemi değişik tekniklerle yapılabilmektedir. Eskiden küret adı verilen ve uçları keskin kaşıklara benzeyen aletlerle kürtaj yapılır ve rahmin için kazınarak gebelik sonlandırılırdı. Günümüzde kürtaj yapmak amacıyla modern aletler kullanılmaktadır. En sık kullanılan vakum tekniğiyle rahmin içinin boşaltılmasını sağlayan Karmen denilen aletlerin kullanımı ile kürtaj yapılmasıdır. Bu şekilde gebeliğin sonlandırılması olayına vakumlu kürtaj adı verilmektedir.

Vakumla Kürtaj Nasıl Yapılır ?

Bu işlem için kullandığımız karmen adı verilen alet, büyük enjektöre benzeyen ve negatif basınç uygulayarak rahmin içinin boşalmasını sağlayan kompakt bir alettir. Bunun ucunda karmen kanül dediğimiz ufak borucuklar ( pipet tarzında ) mevcuttur. Kürtaj yapılacak hasta jinekolojik koltuğa alınarak öncelikle pozisyon verilir ve muayene edilir. Bu muayenenin amacı rahmin durumu ve büyüklüğünün tespit edilmesidir. Rahim özellikleri anlaşıldıktan sonra vajinal spekulum yerleştirilerek rahim ağzı görülebilir hale getirilir. Olası bir enfeksiyona karşı vajina ve rahim ağzı antiseptik solüsyonlar ile yıkanarak temizlenir. Sonrasında rahim ağzı (serviks) tekdişilli adı verilen bir alet ile tutulur, rahim ağzı bu alet ile çekilerek düz pozisyon alması sağlanır. Bu aşamadan sonra dilatasyon aşamasına geçilir. Dilatsayon aşamasında amaç buji adı verilen ve farklı ölçülerde olan aletlere rahim ağzının genişletilmesidir. Farklı ebatları olan bujilerin mümkün olan en küçüğü hasta konforu düşünülerek tercih edilir. Dilatasyon yani rahim ağzının genişletilmesi sağlandıktan sonra karmen adı verilen plastik kanüller (borular) rahim ağzından rahim boşluğuna doğru uzatılır ve karmenin dışarıda kalan ucu vakum yaratan özel bir enjektöre bağlanır. Bu enjektörün oluşturduğu negatif basınç sayesinde karmen vasıtasıyla rahim içerisinde yer alan dokular enjektöre çekilir. Enjektör ileri geri hareket ettirilerek rahim içerisinin tamamen boşaltılması sağlanır. Böylece çocuk aldırma işlemi tamamlanmış olur.

Vakum Kürtajın Avantajı Nedir ?

Vakumlu kürtaj bize sağladığı en büyük yardım işlemin kısa sürede, en az yan etki ve ağrıya neden olarak rahim içi tahliyesini yapmamıza olanak sağlaması ve kullanılan kanüllerin tek kullanımlık olduklarından enfeksiyon riskini minimuma inmesini sağlamasıdır.

Kürtaj Blog


Bizi dilediğiniz zaman çekinmeden arayabilirsiniz.
0533 571 90 19
yada dilerseniz
Biz Sizi Arayalım
İletişim

Zeytinlik Mah. Fişekhane Cad. İşcen Apt. No: 32 Daire: 9 (Capacity B Kapısı Karşısı Lokman Hekim Eczanesi Üzeri) Bakırköy / İstanbul